Oregon State University

Chapter Officers

Presidents

2014-2016
Toni Doolen (Honors College)
President
2012-2014
Michael Wing (College of Forestry)
President
2011-2012
Kevin Ahern (Science)
President
2010-2011
Temesgen Hailemariam (College of Forestry)
President
2007-2010
Debra Hackleman (Valley Library)
President
2005-2006
Sherri Argyres (Agriculture Sciences)
President
2004-2005
Karen Kvidt (Education)
President
2003-2004
Debbie Bird (Forestry)
President
2002-2003
Jane Siebler (Honors College)
President
2001-2002
Robert Frank (English)
President
2000-2001
Bill Gerwick (Pharmacy)
President
1999-2000
Ron Guenther (Mathematics)
President
1998-1999
Beverly Hobbs (Home Economics and Education)
President
1998-1999
Marjorie Reed (Psychology)
President
1997-1998
Rebecca Warner (Sociology)
President
1996-1997
Marge Reed (Psychology)
President
1995-1996
Beverly Hobbs (Home Economics and Education)
President
1994-1995
Sandra A. Helmick (Home Economics and Education)
President
1993-1994
John R. Arthur (Electrical and Computer Engineering)
President
1992-1993
John Sessions (Forest Engineering)
President
1991-1992
Douglas A. Keszler (Chemistry)
President
1990-1991
Marvin R. Pyles (Forest Engineering)
President
1989-1990
John E. Skelton (Computing Services)
President
1988-1989
Kathleen Heath (Physical Education)
President
1987-1988
John H. Block (Pharmacy)
President
1986-1987
Susan G. Stafford (Forest Science)
President
1985-1986
Margaret L. Niess (Science Education)
President
1984-1985
Rod V. Frakes (Crop Science)
President
1983-1984
Jane Siebler (Business)
President
1982-1983
Leo Parks (Microbiology)
President
1981-1982
Charlotte Lambert (Physical Education)
President
1980-1981
Thomas C. McClintock (History)
President
1979-1980
Betty Emery Miner (Nutrition)
President
1978-1979
Jo Anne J. Trow (Student Affairs)
President
1977-1978
Leonard J. Weber (Electrical Engineering)
President
1976-1977
Ronald E. Wrolstad (Food Science)
President
1975-1976
Stuart E. Knapp (Entomology)
President
1974-1975
Margy Woodburn (Nutrition)
President
1973-1974
Paul E. Bernier (Poultry Science)
President
1972-1973
Robert F. Doerge (Pharmacy)
President
1971-1972
Betty E. Hawthorne (Nutrition)
President
1970-1971
Solon A. Stone (Electrical Engineering)
President
1969-1970
David B. Nicodemus (Physics)
President
1968-1969
Kathryn H. Smith (Education)
President
1967-1968
James R. Welty (Mechanical Engineering)
President
1966-1967
James E. Oldfield (Animal Science)
President
1965-1966
Clara A. Storvick (Nutrition)
President
1964-1965
Franklin R. Zeran (Education)
President
1963-1964
J. Kenneth Munford (Publications)
President
1962-1963
Henry A. TenPas (Education)
President
1961-1962
Ira S. Allison (Geology)
President
1960-1961
Glenn A. Bakkum (Sociology)
President
1959-1960
William E. Caldwell (Chemistry)
President
1958-1959
Margaret Fincke (Nutrition)
President
1957-1958
Carl L. Anderson (Health)
President
1956-1957
J. Richard Dilworth (Forest Management)
President
1955-1956
William H. Carlson (Library)
President
1954-1955
Henry P. Hansen (Palynology)
President
1953-1954
Edwin A. Yunker (Physics)
President
1952-1953
F. A. Gilfillan (Pharmacy)
President
1951-1952
E. B. Lemon (Administration)
President
1950-1951
Herbert R. Sinnard (Agricultural Engineering)
President
1949-1950
Herbert R. Laslett (Educational Psychology)
President
1948-1949
Paul M. Dunn (Forestry)
President
1947-1948
Joseph W. Ellison (History)
President
1946-1947
Dan W. Poling (Counseling)
President
1945-1946
Mabel Winston (Act. Assist. Dean of Women)
President
1944-1945
Donald D. Hill (Farm Crops)
President
1943-1944
Sigurd H. Peterson (English)
President
1942-1943
John C. Burtner (News Service)
President
1941-1942
George W. Gleeson (Chemical Engineering)
President
1940-1941
L. E. Darlington (Military Science)
President
1940-1941
R. G. Johnson (Animal Husbandry)
President
1939-1940
S. M. Zeller (Plant Pathology)
President
1938-1939
Delmer M. Goode (Publications)
President
1937-1938
Zelta Rodenwold (Home Economics Extension)
President
1936-1937
Willibald Weniger (Physics)
President
1935-1936
Earl C. Gilbert (Chemistry)
President
1934-1935
Ernest E. Warrington (Religion)
President
1933-1934
Fred O. McMillan (Electrical Engineering)
President
1932-1933
Kate W. Jameson (Dean of Women)
President
1931-1932
N.H. Comish (Economics and Sociology)
President
1930-1931
Nathan Fasten (Zoology)
President
1929-1930
John Fulton (Chemistry)
President
1928-1929
Edwin T. Reed (Publications)
President
1927-1928
Vera Kearns (Student-Communications)
President
1926-1927
Virgil Woodcock (Student-Electrical Engineering)
President
1925-1926
Vernon Jenkins (Student-Agriculture Engineering)
President
1924-1925
M. Elwood Smith (Basic Arts and Science)
President

Secretaries and Treasurers

2014-2016
Susie Brubaker-Cole (Forestry)
Secretary
2010-2012
Elaine Pedersen (Design and Human Environment)
Secretary
2007-2009
Rebecca Lynn Warner (Sociology Department)
Secretary
2007-2016
Kevin Boston (Forestry)
Treasurer
2005-2006
David Hackleman (Chemical Engineering)
Secretary-Treasurer
2004-2005
Rebecca Lynn Warner
Secretary-Treasurer
2002-2004
Linda Blythe (Veterinary Medicine)
Secretary-Treasurer
1998-2002
Lucy Noone (OSU Statewide)
Secretary
1998-2002
Linda Blythe (Veterinary Medicine)
Treasurer
1996-1998
Dave Kovac (Program Coordinator-Dixon)
Secretary-Treasurer
1995-1996
Karri George (New Student Programs)
Secretary-Treasurer
1994-1995
Marge Reed (Psychology)
Secretary-Treasurer
1993-1994
Beverly Hobbs (Home Economics & Education)
Secretary-Treasurer
1992-1993
Eldon D. Olsen (Forest Engineering)
Secretary-Treasurer
1990-1992
John Sessions (Forest Engineering)
Secretary-Treasurer
1988-1990
Sharon Martin (Business)
Secretary-Treasurer
1986-1988
Jane Siebler (Business)
Secretary-Treasurer
1983-1986
A. Morrie Craig (Veterinary Medicine)
Secretary-Treasurer
1982-1983
Jane Wyatt (Food Sci.& Technol.)
Secretary-Treasurer
1980-1982
Thomas P. Evans (Science Education)
Secretary-Treasurer
1978-1980
Jeanette Brandt (Family Res. Mgt)
Secretary-Treasurer
1975-1978
Betty Emery Miner (Nutrition)
Secretary-Treasurer
1974-1975
Jean Hogenson Hollenbeck (Financial Aid)
Secretary-Treasurer
1973-1974
Ralph Bogart (Animal Science)
Secretary-Treasurer
1972-1973
Warren K. Kronstad (Food Sci. & Tech.)
Secretary-Treasurer
1969-1972
Paul E. Bernier (Poultry Science)
Secretary-Treasurer
1968-1969
Solon A. Stone (Electrical Engineering)
Secretary-Treasurer
1967-1968
Earl E. Smith (Industrial Education)
Secretary-Treasurer
1966-1967
Dorothy East (Nutrition)
Secretary-Treasurer
1965-1966
Kay Marksheffel (Business Education)
Secretary-Treasurer
1963-1965
Edgar A. Day (Food Science)
Secretary-Treasurer
1961-1963
Kathryn H. Smith (Teacher Placement)
Secretary-Treasurer
1955-1961
Henry A. TenPas (Education)
Secretary-Treasurer
1953-1955
J. Richard Dilworth (Forest Management)
Secretary-Treasurer
1952-1953
Georgena S. Knapp (Secretary-Science)
Secretary-Treasurer
1948-1952
J. Richard Dilworth (Forest Management)
Secretary-Treasurer
1947-1948
Virginia Weimar (Science)
Secretary-Treasurer
1946-1947
Georgena S. Knapp (Secretary-Science)
Secretary-Treasurer
1945-1946
Dorothy Stewart (Secretary-Farm Crops)
Secretary-Treasurer
1943-1945
Edward Vietti (Secretarial Science)
Secretary-Treasurer
1941-1943
Georgena Samson (Knapp) (Secretary-Science)
Secretary-Treasurer
1930-1941
John C. Burtner (News Service)
Secretary-Treasurer
1929-1930
E. B. Lemon (Administration)
Secretary
1929-1930
Jessie Palmiter (Student-Home Economics)
Treasurer
1928-1929
E. B. Lemon (Administration)
Secretary-Treasurer
1927-1928
Marian Van Scoyoc (Industrial Journalism)
Recording Secretary
1927-1928
E. B. Lemon (Administration)
Corresponding Secretary
1927-1928
Edward Locke (Student-Chem. Engineering)
Treasurer
1926-1927
Norma Helgesson (Student-Education)
Treasurer
1926-1927
John C. Burtner (News Service)
Corresponding Secretary
1926-1927
Ruth LeVan (Zoology)
Recording Secretary
1926-1927
Lulu Earnhart (Student-Vocational Education)
Corresponding Secretary
1925-1926
Zelta Rodenwold (Home Econ. Extension)
Corresponding Secretary
1925-1926
Pauline Thompson (Student-Physical Education)
Recording Secretary
1925-1926
F. A. Gilfillan (Pharmacy)
Corresponding Secretary
1925-1926
Henry Whillock (Student-Commerce)
Treasurer
1924-1925
Lula May Brandt (Household Art)
Secretary-Treasurer